
Założenie własnej działalności gospodarczej daje pewną wolność w kwestii pracy i coraz więcej osób decyduje się być w związku z tym na swoim. Jednakże oprócz niezależności oraz możliwości przekuwania własnych pomysłów na pieniądze trzeba także dopełniać pewne formalności. Podstawową jest tutaj założenie tej działalności, czyli rejestracja firmy wraz z podaniem miejsca jej siedziby, czyli adresu. I tutaj może pojawić się problem, ponieważ nie każdego świeżego przedsiębiorcę stać na wynajęcie lokalu pod biuro, a w niektórych wypadkach, np. przy działalności wybitnie internetowej albo charakterze mobilnym firmy, powierzchnia biurowa jest zbędna. Taka działalność może za to w zamian skorzystać z oferty wirtualnego biura.
Biuro wirtualne – czym to jest?
Biuro wirtualne jest usługą oferowaną innym przedsiębiorstwom. Polega to na udostępnianiu za opłatą swoich danych adresowych innym firmom, aby te mogły zarejestrować działalność gospodarczą, a także pod tym wykupionym adresem ją prowadzić. Tutaj trzeba jasno zaznaczyć, że udostępniane są jedynie dane adresowe, a nie fizyczne lokale z powierzchniami biurowymi.
Jest to korzystne rozwiązanie szczególnie w odniesieniu do firm małych i nowo powstających i coraz więcej takich firm korzysta z takiego rozwiązania. Takie podejście pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności, gdyż miesięczne wydatki na wynajęcie biura wirtualnego są nawet kilkanaście razy niższe od wydatków na biuro realne w analogicznym okresie. Jednocześnie jest to sposób na podniesienie prestiżu takiej firmy, ponieważ biura wirtualne nierzadko udostępniają adresy w samych centrach największych miast w Polsce. Nie od dziś wiadomo, że kontrahenci zwracają uwagę na lokalizację firm, z którymi zamierzają nawiązać współpracę. Firma z siedzibą w centrum Warszawy zrobi większe wrażenie od firmy usytuowanej np. na Pradze. Oczywiście w parze muszą pójść inne wartości, ale początki są zwykle ważne dla każdej firmy i warto ułatwiać sobie start.
Biuro wirtualne – dlaczego warto?
Możliwość obniżenia kosztów prowadzenia działalności, a szczególnie w jej początkach, a także podniesienie prestiżu firmy nie są jedynymi korzyściami wypływającymi z wynajęcia adresu od biura wirtualnego. Rozbudowane usługowo wirtualne biura wspomagają swoich „lokatorów” także w innych aspektach. Wirtualne biura oferują oprócz adresów obsługę księgową, doradztwo prawnym i wsparcie z zakresu informatyki, a ponadto zajmują się odbiorem oraz magazynowaniem ważnej korespondencji i dokumentacji i obsługują służbowe adresy mailowe. Niektóre z biur wirtualnych, które same wirtualne w żadnym razie nie są, wyrabiają pieczątki oraz firmowe wizytówki, a także zajmują się wynajmem realnych powierzchni biurowych oraz konferencyjnych.
Bardzo często usługa prowadzenia biura wirtualnego jest oferowana w ramach działalności biur rachunkowych.